Forum „Put pomirenja: Izazovi i mogućnosti“,
Forum „Put pomirenja: Izazovi i mogućnosti“ održan je od 13. do 15. decembra u Budvi, i okupio je alumniste Škole političkih studija, mlade aktiviste, predstavnike institucija, civilnog društva i međunarodnih organizacija. Forum je imao za cilj podsticanje konstruktivnog dijaloga o suočavanju sa prošlošću i otvaranje prostora za zajedničko promišljanje izazova i mogućnosti izgradnje povjerenja i pomirenja u društvu.
Na otvaranju foruma govorio je šef kancelarije RYCO u Podgorici, Edin Koljenović koji je naglasio važnost pomirenja i saradnje mladih u regionu, te naveo aktivnosti koje trenutno RYCO sprovodi u tom pravcu. Događaj je nastavljen panelomn„Strategija za istraživanje ratnih zločina: Otvaranje starih slučajeva ili novih rana“, na kojem su govorili Jelena Grdinić, direktorica Direktorata za krivično i građansko zakonodavstvo u Ministarstvu pravde Crne Gore, i Goran Rodić, advokat i ekspert za pitanja tranzicione pravde. Panel diskusija otvorila je ključna pitanja o ulozi pravosuđa u procesima suočavanja sa prošlošću, posebno u pogledu ponovnog otvaranja neriješenih slučajeva ratnih zločina, balansiranja između zadovoljenja pravde i izbjegavanja retraumatizacije žrtava i društva. Diskusija je ukazala na potrebu za institucionalnom odgovornošću, transparentnim procesima i većom podrškom žrtvama ratnih zločina.
Pored pravosudnih tema, učesnici su imali priliku da se upoznaju sa nalazima o implementaciji agende „Mladi, mir i bezbjednost u Crnoj Gori“, koje je predstavila RYCO kancelarija u Crnoj Gori. Ova sesija posebno je naglasila ulogu mladih kao ključnih aktera izgradnje mira i povjerenja, kao i važnost institucija u pružanju podrške njihovim inicijativama. U otvorenoj diskusiji učesnici su razmatrali kako aktivno uključivanje mladih može doprinijeti stabilnijem društvu i budućnosti zasnovanoj na razumijevanju i saradnji.
Uloga kulture i umjetnosti u procesima pomirenja bila je tema inspirativnog predavanja reditelja Zorana Rakočevića, koji je govorio o umjetnosti kao sredstvu za stvaranje prostora za dijalog, refleksiju i kolektivno iscjeljenje. Rakočević je istakao da umjetnost ima snagu da prelazi granice i otvara teška pitanja, čineći ih dostupnim širem društvu na način koji podstiče empatiju i razumijevanje.
Program foruma bio je upotpunjen prikazivanjem dokumentarnog filma „Šutnja je zločin“ autora Seada Sadikovića, koji se bavi događajima u Kaluđerskom lazu, otvarajući pitanja o odgovornosti, istini i potrebi za pravdom. Film je poslužio kao podsjetnik na težinu neriješenih slučajeva ratnih zločina i važnost njihovog procesuiranja za izgradnju povjerenja među zajednicama.
U posebnom razgovoru sa Ralfom Rojšom, otpravnikom poslova u Ambasadi Njemačke u Crnoj Gori, otvorena je tema „Proces pomirenja“. Rojš je podijelio iskustva Njemačke u suočavanju sa prošlošću, ističući važnost iskrenog dijaloga, institucionalne odgovornosti i kontinuiranog rada na kulturi sjećanja. Njegovo izlaganje pružilo je dragocjene uvide u praktične korake koji mogu poslužiti kao inspiracija za procese pomirenja u zemljama Zapadnog Balkana, naglašavajući da pomirenje nije jednokratan čin, već dugoročan proces koji zahtijeva posvećenost svih društvenih aktera.
Završni segment foruma bila je izložba „Opsada Dubrovnika kroz presude Haškog tribunala“, koja je simbolično zatvorila događaj kroz prizmu dokumentovanih činjenica i kulture sjećanja, podcrtavajući ulogu arhivskih dokumenata i sudskih presuda u očuvanju istine o prošlosti.
Kroz niz diskusija, prezentacija i umjetničkih sadržaja, forum „Put pomirenja: Izazovi i mogućnosti“ pokazao je da proces suočavanja sa prošlošću zahtijeva kontinuirani dijalog, saradnju između institucija, mladih i civilnog društva, kao i kreativne pristupe u izgradnji povjerenja.
Forum je organizovan u sklopu projekta „Inicijativa tranzicione pravde kroz obrazovanje i umjetnost“, koji je podržan kroz regionalni projekat „Podrška EU izgradnji povjerenja na Zapadnom Balkanu“, uz finansijsku podršku Evropske unije. Regionalni projekat sprovodi Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP).